Історія шоколаду

"Джерело вічного щастя і символ неземної  насолоди ... Предмет загального обожнювання і інструмент зваби ... Такий різний, але незмінно смачний ... Дорогоцінний подарунок всьому Людству"

 

X ст. до н.е.


Ольмеки, майя та тольтеки.

Понад  три тисячі років тому, першими людьми спробувавшими плоди незвичайного дерева, стали представники стародавньої цивілізації ольмеків, які жили в низовинах на березі Мексиканської затоки. Саме вона  і називали какао-дерево смішним словом "какава", яке стало прабатьком нинішнього "какао". Час йшов, ольмеки канули в минуле, а "какава" залишилася. На зміну ольмекам прийшли майя, і какао стало культовим деревом для цього стародавнього племені.

Майя збирали плоди дикорослих какао-дерев у дощових лісах Yucatan Peninsula - тропічної області Південної Мексики. Розчистивши великі площі в низовинах, майя стали вирощувати свої власні дерева. Тепер ми знаємо про них як про перші плантаціях какао.

Зі смажених бобів какао і води з невеликим додаванням спецій готувався напій, який стали називати "kakauatl".

Дуже швидко плоди какао-дерева стали "валютою": використовувалися як дари на релігійних церемоніях, вручалися на різних святкуваннях і т.д.

Майя сповідували дуже складну релігію з великою кількістю богів. Особливо вшанований був Ек Чуа (Ek Chuah) - бог купців. Головним атрибутом святкувань на честь цього бога завжди були тільки плоди какао.

Ранні дослідники Центральної Америки виявили, що за чотири какао-боби можна було купити гарбуз, за десять - кролика, а за сто - раба!

Майя активно торгували, перевозячи какао-боби на ринок в каноє або у великих кошиках на спинах, оскільки в той час в Центральній Америці не існувало коней і колісних возів. Найбагатші торговці стали подорожувати, деякі з них дісталися до Центральної Америки - землі ацтеків.

Після IX століття до нашої ери культура майя пішла на спад. На зміну їй прийшли тольтеки. У результаті внутрішніх розбіжностей і повстань культура тольтеків також швидко згасла.

Контроль над Мексикою і навколишніми територіями встановили ацтеки.


XVI ст. Новий Світ


Ацтекська імперія, какао і імператор Монтесума.

Ацтеки - стародавні кочові люди, що заснували велике місто в Долині Мексики - Теночтітлан. Цей багатий,  процвітаючий, промисловий і культурний центр був зруйнований іспанцями в 1521 році.

Пізніше був відновлений іспанськими завойовниками і перейменований в Мехіко.

Ацтеки використовували "Chocolatl" у величезних кількостях. По-перше, в якості розкішного напою. Ацтекская версія цього дуже дорогого напою була описана як "дрібнозерниста гуща, м'яка, піниста, червонувата, запекла (приправлена) водним перцем чилі, ароматичними квітами, ваніллю і диким медом".

Через сухого клімату ацтеки не мали власних плантацій какао-дерев, тому активно завойовували сусідні території.

Какао-боби у якості грошей

Вони отримували плоди у вигляді "данини" або в процесі торгівлі. "Данина" була формою оподаткування, яку платили жителі областей, завойованих ацтеками у війнах.

До часу, коли іспанці вторглися в Мексику, ацтеки створили одну з наймогутніших держав Америки. У Теночтітлан "текли ріки" данини у формі какао-бобів, продовольства і розкішних виробів з тканини. Какао-боби використовувалися в імперії ацтеків і в якості грошей. Крім золота в королівських коморах їх зберігалося величезна кількість.

Ацтеки були дуже забобонні: поклонялися безлічі богів і вважали, що їх світові постійно загрожує катастрофа. З плодами какао-дерева був пов'язаний бог Кецалькоатль ("змія, покрита зеленими пір'ям" або "дорогоцінний близнюк") - бог-творець і покровитель сільського господарства. Ацтеки будували величезні храми на його честь, а особливо шанував його Монтесума II - імператор Мексики і правитель ацтеків на початку XVI століття.

Походження слова «шоколад»

Історія бога Кецалькоатля тісно пов'язана з історією какао і шоколаду. Стародавній мексиканський міф пояснює, що Кецалькоатль був змушений залишити країну ацтеків, але його віддані шанувальники завжди пам'ятали про нього і сподівалися, що він коли-небудь повернеться. До цього часу вони досі мали його спадщину - дерево какао. Коли іспанський конкістадор Дон Фернандо Кортес прибув в 1517 році з флотом галеонов, ацтеки були впевнені: це Кецалькоатль повернувся в їхнє життя.

Лінгвісти вважають, що слово "шоколад" походить від травневого "xocoatl"; какао - від ацтекського "cacahuatl". Мексиканське індійське слово "шоколад" - це комбінація термінів choco ("піна") і atl ("вода"); в давнину шоколад був тільки напоєм.


XVI ст. Старий Світ


1502-1504

У 1502 році під час своєї четвертої експедиції шоколадний напій спробував перший європеєць - Христофор Колумб. Слід сказати, що знайомство з невідомими  досі європейцям ласощами було не зовсім приємним. Бурим напоєм з какао-бобів пригостили гостя корінні жителі острова Гайана. Колумбу не сподобався гіркий напій. Але, незважаючи на присмак, він все-таки вирішив привезти какао-боби в Старий Світ. Це була перша поразка шоколаду, тому що завоювати любов на цій землі "чудний прибулець" не зумів. На привезені королю Фердинанду какао-боби ніхто не звернув уваги зважаючи на присутність великої кількості інших скарбів...

1513
Фернандо де Олівьедо Валдез, що відправився в Америку в 1513 році як член команди Педраріаса Авілов, пише, що він купив раба за 100 какао-бобів.

1519
Але прийшов час, коли шоколаду повинен був опинитися на іншому континенті і стати одним з кращих і шанованих ласощів Старого Світу.

Подорож дона Фернандо Кортеса, який був відправлений Веласкесом в Мексику і ацтекську цивілізацію, почалося 10 лютого 1519. Висадившись на мексиканському узбережжі близько Веракрусу, він вирішив тримати шлях до Теночтитлану, щоб побачити знамените багатство імператора Монтесуми і Ацтекської імперії.

Зустріч Монтесуми і Кортеса відбулася на вершині головного храму Теночтитлана. У золотому кубку Монтесума підніс Кортесу свій улюблений напій "chocolatl". Американський історик Вільям Хіклінг у своїй книзі "Завоювання Мексики" (1838) пише, що Монтесума не визнавав інших напоїв.

Сhocolatl був для нього "шоколадним напоєм, приправленим ваніллю і спеціями, пінистий і густий, як мед, освіжаючий і що тає у роті". Цікавий той факт, що Монтесума обов'язково пробував "chocolatl" перед входом в свій гарем і вважав напій збудливим засобом.

1520
У травні 1520 іспанці розстрілюють колір ацтекської знаті, які зібралася на мирне свято. В помсту ацтеки під час народного повстання вбивають Монтесуму, що знаходився в полоні і потурав завойовникам, і видворяють іспанців зі свого міста (так звана "Ніч Суму"). Через рік Кортес повертається і знищує Теночтітлан та інші міста. Падінням Теночтитлана відзначений кінець ацтекської цивілізації.

1528
Оцінивши тонізуючий ефект, аромат напою і розуміючи, що какао може принести великі доходи, Кортес повертається до Іспанії. Його галеони завантажені какао  бобами, обладнанням для виробництва шоколадного напою і цукровою тростиною.

Какао-боби стають своєрідним "замолюванням гріхів" жорстокого завойовника перед іспанським монархом.

Іспанські ченці, відомі своїми фармацевтичними здібностями, змінили процес і рецепт приготування шоколадного напою. У відповідності зі смаками іспанців вони відмовляються від перцю і додають в напій ванілін, корицю і цукор. Ще одним відкриттям став той факт, що шоколадний напій в гарячому вигляді ще смачніше.

Спочатку шоколад стає напоєм королівської сім'ї, витісняє чай та кава, стає єдиним ранковим напоєм при Мадридському дворі. Однак дуже скоро він "виходить" за стіни палацу і робиться елітним напоєм для багатих іспанців.

Все це породжує великий попит на какао-боби. Спеціальним Декретом іспанської корони рецепт шоколадного напою проголошується державною таємницею Іспанії. Знадобилося майже сторіччя для того, щоб звістки про какао і шоколад поширилися по всій Європі.

1569
До речі, про шоколадні гріхи. Єпископи Мексики зібрали спеціальний з'їзд для з'ясування незвичайного спору: бути шоколаду чи не бути, чи є він гріховною насолодою або звичайним делікатесом, чи можна його їсти під час посту чи ні. Вберіг шоколад від нещасної долі його гіркуватий присмак. Папа-інквізитор подарував йому життя, обґрунтувавши це тим, що гіркий напій не може бути насолодою.

1587
Оскільки приготування шоколадного напою трималося в секреті, європейці не оцінювали важливість какао-бобів. Так, в 1587 році англійські та голландські моряки, які захопили іспанське судно, завантажене какао  бобами, не знайшовши інших скарбів, викинули дорогоцінні плоди за борт.


XVII ст.


1606
Першим порушив іспанську "шоколадну монополію" італійський мандрівник Франческо Карлетті. Рецепт приготування "божественного напою" був привезений до Італії.

На початку XVII століття, захопивши Кюрасао, великі голландські мореплавці привозять плоди какао в Голландію. Какао проголошується цінним продуктом і рекомендується лікарями як лікування від усіх хвороб.

В цей же час починає поширюватися торгівля какао-бобами.

1609
"Libro en el cual se trata del chocolate" - так називалася книга, яка з'явилася у Мехіко в 1609 році. Це була перша книга, присвячена шоколаду.

1615
У 1615-му Анна Австрійська, дочка іспанського короля Філіпа, виходить заміж за короля Франції Луї XIII. Анна представляє какао на суд розпещеній французькій публіці, і та з захопленням зустрічає новий напій.

1646
Завдяки мандрівникам з Італії в 1646 році шоколад досягає Німеччини. В аптечних прейскурантах того часу можна знайти такі відомості: шоколад - це засіб, що зміцнює організм.

1650
У 1650 році таємниця ароматного шоколадного напою досягає Англії. Дуже скоро шоколад стає найпопулярнішим напоєм короля Чарльза II.

1657
У цьому році французьким кондитером був відкритий перший Шоколадний будинок у Лондоні. Шоколад продовжує залишатися напоєм для еліти, так як мінімальна його вартість - 10 - 15 шилінгів за фунт.

Іспанський історик шістнадцятого сторіччя зазначав: "Тільки багаті і благородні можуть дозволити собі таку розкіш, як пити "chocolatl" , оскільки це буквально звучить так: "п'є" гроші. Какао стало валютою всіх націй: за десять насінин в Нікарагуа можна купити кролика, а за сто - досить хорошого раба".

1659
У Парижі відкривається перша шоколадна крамниця.

1660
Принцесу Марію Терезу представляють майбутньому чоловікові. В якості весільного подарунка нареченій король Франції Луї XIV підносить ШОКОЛАД. Луї також засновує почесний титул Франції "Королівський шоколадний виробник"

У Франції відкриваються інші елітні шоколадні будинки. Обговорення політичних і соціальних справ, просто «пліткування» тепер не обходиться без чашечки "chocollatte". Напій активно використовується провідними французькими лікарями як лікарський засіб.

1664
Новий прорив в шоколадній історії - його стали використовувати кондитери. Шоколад стає повноцінною добавкою до роллів, рулетів і тістечок.

З'являється безліч Шоколадних торгових центрів.

1693
Найвідомішим Шоколадним будинком був, безсумнівно, Шоколадний будинок Вайт. Він відкрився в 1693 році на C-Джеймс Стріт італійським іммігрантом Франциско Вайт. Разом з пивом, закусками і кавою, там подавали шоколадні напої, вироблені з блоків твердого какао, імпортованого, ймовірно, з Іспанії. Також клієнтам подавали різні рулети та тістечка. І найголовніше, Будинок продавав напівфабрикат шоколадного напою. Стало можливим приготування шоколадного напою в домашніх умовах.

Дуже скоро подібні "Дома" з'явилися майже в кожній європейській столиці.

Але шоколад  мав і своїх супротивників. Так, прусський король Фрідріх III суворо заборонив його вживання в своїй країні.

XVIII ст.


1700
Високі митні збори на ввезені сирі зерна какао не давали можливості розширити сферу споживання шоколаду. Щоб зменшити його вартість, англійці починають додавати в шоколад молоко, тим самим вигадуючи новий рецепт приготування шоколаду!

1723
Королем Франції стає зовсім юний Луї XV. Шоколад отримує славу збудливого засобу - фаворитка короля мадам Дюбаррі проголошує шоколад найкращим афродизіаком.

1743
До шоколадної тем  все частіше звертаються відомі письменники і художники. Імператриця Австрії спеціально викликає в країну знаменитого художника тих часів Джина етиніл Леотейрда. Героїнями його картин були жінки і шоколад. Імператриця особисто позує художнику. Результат - картина "Ла Бель де Чоколатір", на якій зображена гарна жінка, що приносить ранковий шоколад. Цей  витвір стає однією з найвідоміших картин того періоду.

Шведський натураліст Carolus Linnaeus встановлює ботанічне  ім'я шоколаду - "fia broma", що в перекладі з грецького означає "їжа богів".

1755
Новий Світ починає цінувати якості індіанського напою. Шоколад починає тріумфальний хід по Америці.

1763
В енциклопедії Дідро і Деламбера з'явилися  ілюстрації шоколадної фабрики і прес для віджиму какао-бобів. В цей же час Мерлі пише, що для приготування кращого сорту шоколаду необхідно видалити з какао частину масла, яка  міститься в ньому.

1765
У 1765 році шоколад був представлений Сполученим Штатам. З індустріальної революцією масово виробляється шоколад, поширюється популярність "їжі богів" серед населення.

У цьому році в Дорчестері (штат Массачусетс) з'явилася перша шоколадна мануфактура, яка працювала на сировину, яку привозив  з "Вест Індії" капітан  Нової Англії.

Доктор Джеймс Бейкер побудував перший водяний млин для переробки зерен какао.

Протягом багатьох століть шоколад вважався суто "чоловічим" напоєм. Але коли в нього стали додавати молоко, вино, підсолоджуючі речовини і спеції, шоколад стає не тільки "жіночим", але навіть "дитячим".

1789
Вчені та кондитери продовжують працювати над поліпшенням смакових якостей шоколаду. У 1789 році Треспер Кларк першим обробляє какао за допомогою лугу, чим значно покращує його засвоюваність. Спостереження Кларка були опубліковані, але ще довго велися суперечки з приводу того, чи потрібно додавати його в шоколад чи ні. Практика додавання в невеликих кількостях карбонату або бікарбонату (питної луги) тепер є майже універсальною.

1790
Моцарт увічнює шоколад у своїй опері для Віденського імператорського театру "Cose Fan Tutte" ("Так роблять  усі жінки").

Шоколад  добирається до Швейцарії: він привозиться в країну подорожуючим Готьє в якості унікального продукту. До кінця XVIII століття починають поступово зникати Шоколадні будинку.


XIX ст.


1819
Нащадок Дебуа зі своїм партнером паном Голлейс відкриває шоколадний магазин на лівому березі Парижа. Цікаво, що цей магазин все ще існує сьогодні.

1824
Молодий Джон Кетберрі став засновником компанії Cadbury Limited в Бірмінгемі. Зараз це один з найбільших виробників шоколаду в світі. У рекламі Бірмінгемського Бюлетеня 1 березня 1824 його товарна лінія представлена ​​дуже коротко: "Джон Кетберрі радий представити товарну групу "Роздроблені боби какао", виготовлені  їм самим, і статтю, що представляє самий поживний напій на сніданок".

1826
Хворій матінці якогось Філіпа Сакера прописують "шоколадне" меню, але шоколад продовжує залишатися занадто дорогим задоволенням. Щоб не віддавати за фунт ласощів-ліків, свою триденну заробітну плату, Філіп винаходить власні виробничі механізми. Виробництво і торгівля шоколадом стає також успішним невеликим приватним бізнесом.

1828
Голландець Конрад Йоханес Ван Хоутен для зменшення жирності шоколадного напою винаходить гідравлічний прес для вилучення 2/3 какао-масла з какао-бобів, при цьому виходить какао-масло  та макуха, з якого згодом готують какао-порошок. Вироблене какао стало дуже наближеним до сучасного.

Ван Хоутен також винайшов процес алкалізації, або Голландський процес, при якому какао також оброблялося лугом. З  1789 року цей процес використовували для поліпшення розчинності, але незабаром з'ясувалося, що після алкалізації також поліпшуються смак і колір какао.

При додаванні какао-масла до суміші какао-порошку і цукру виходила шоколадна маса. Таким чином, відбулася одна з найбільш значних відкриттів в області харчової промисловості.

1847
Торговці Англії починають продавати перші  їстівні шоколадні "шматки".

1850
Зменшення податків Прем'єр-міністром Англії  Вільямом Гладстоуном в середині 50-х, стало поворотним моментом для какао та шоколадної промисловості. Шоколадні вироби опиняються в межах досяжності широких мас населення.

1854
4 лютого 1854 брати Кетберрі отримують свій перший "Королівський Сертифікат" і стають "офіційними виробниками какао і шоколаду королеви Вікторії".

1866
Поворотний момент для Кетберрі: з використанням у виробництві нової технології вижиму какао-бобів брати розширюють асортиментний ряд новими видами харчового шоколаду. Девізом, під яким брати стали продавати какао, стає фраза: "Абсолютно чистий - тому кращий".

1876
Мешканець  Швейцарії Даніель Петер навчився змішувати какао-масу зі згущеним молоком, що призвело до появи молочного або, як його назвали, швейцарського шоколаду. Відразу після цього какао робить нові завоювання - його використовують для рулетів, печива і т.д.

1879
У Берні (Швейцарія) Рудольф Ліндт винаходить пристрій у формі "черепашки" ("conching") для вальцювання шоколадної маси, в якому шоколадна маса безперервно перемішувалась і м'ялася. Цей процес також включав нагрівання та охолодження для більшого очищення шоколаду. В результаті  з шоколадної  кашки випарювалася зайва волога, вона ставала густою  і ніжною - з'явився перший шоколад, що тане в роті.

1880
У Гамбурзі зроблений  перший плитковий шоколад. Англієць Джон Кетберрі, почавши робити маленькі дешеві шоколадки і намагаючись відучити своїх співвітчизників від згубної пристрасті до пива, зробив шоколад  демократичним народним  делікатесом.


XX ст.


1900
Відомому французькому художнику Енрі Талузу приписують винахід шоколадного мусу.

1913
Швейцарець Юлес Сучаут створює обладнання для наповнення цукерок. Швейцарія стає королевою шоколадних цукерок.

1914-1918
Під час Першої світової війни шоколад стає обов'язковою частиною солдатського пайка, адже це цінний поживний продукт.

1925
У Світовому торговому центрі починає роботу Нью-Йоркська біржа какао.

1980
Завдяки пресі історія шоколадного шпигунства вразила світову громадськість: учень швейцарської компанії  Suchard-Tobler невдало спробував продавати секретні шоколадні рецепти в Росію, Китай, Саудівську Аравію та інші країни.

Шоколад сьогодні


Учені багатьох країн донині продовжують досліджувати корисні властивості шоколаду. Результати досліджень не можуть не тішити затятих шанувальників цієї продукції.

Порівнюючи корисні властивості гранатового, журавлинного соку, чорниці, лохини і темного шоколаду, вчені з'ясували, що найбільш корисним для здоров'я людини є саме гіркий шоколад. Він багатий величезною кількістю корисних речовин. Цинк, магній, мідь, залізо, що містяться в шоколаді, - відмінний аргумент для того, щоб не забувати про нього.

Згідно з останніми науковими дослідженнями, вживання шоколаду приносить організму більше користі, ніж вживання фруктів. Як стверджують вчені магній, що міститься в продукті  протидіє депресії, покращує пам'ять, підвищує стійкість до стресів та зміцнює імунітет.

"Шоколад не тільки заряджає бадьорістю і покращує настрій, але і рятує від інфаркту та інсульту", - заявляють кардіологи.

За допомогою шоколадної терапії підвищують імунітет у тих, хто страждає синдромом хронічної втоми. А для поліпшення тонусу шкіри в спа-салонах застосовують шоколадні обгортання.

Шоколад - це краще, ніж поцілунки. Вчені підрахували, що під час поцілунку наш мозок починає активно працювати, серце прискорено б'ється, організм відчуває себе чудово. Так от, від шоколаду цей ефект більше в чотири рази!


Захисний код: